5 mýtů o adopci zvířete z útulku

Rozhodli jsme se pro Vás sepsat pět nejčastějších mýtů, které lidi přesvědčí ke koupi zvířete, místo toho, aby adoptovali zvíře z útulku. Tady jsou…

1. Nevěděl bych, do čeho jdu!

Toto je častá výmluva, když se lidé nakonec rozhodnou raději si pořídit zvíře z chovatelské stanice. Ve skutečnosti ale v útulku většinou dostanete mnohem více informací než ve stanici nebo zverimexu.

Poměrně dost psů a koček se ocitne v útulku proto, že jejich majitel se dostal do finančních problémů nebo se musel přestěhovat a v jeho novém domově není možné mít zvíře. O takovém zvířeti pak dostanete informace nejen od pracovníků útulku, ale i od předchozího majitele, na kterého obdržíte kontakt. Pokud zvíře bylo nalezeno, vždy musí v útulku strávit nějaký čas (3-5 týdnů), než bude umožněna jeho adopce. Během té doby se zvíře stihne plně projevit. Pracovníci Vám tak mohou sdělit jak zvíře reaguje na přítomnost lidí i ostatních zvířat. Každé zvíře v útulku také prochází důkladnou veterinární prohlídkou.

2. V útulku nemají plemeno, které chci

Pravdou samozřejmě je, že čekání, než se v některém z útulků objeví Vaše vysněné čistokrevné štěně, se může pořádně protáhnout. Na druhou stranu útulky často evidují pořadníky čekatelů na určité plemeno. Pracovníci Vás pak sami kontaktují, když se v jejich útulku vyskytne k adopci pes nebo kočka plně vyhovující Vašim požadavkům.

3. Zachráním raději štěňátko ze zverimexu

Všechny nás bolí u srdce, když vidíme malé štěňátko nebo koťátko uvězněné v obchodě v malé kleci či dokonce teráriu. Musíme si ale uvědomit, že obchodníci to dělají naprosto záměrně! Systematicky působí na naše city a vystavují zvířata ve stísněných podmínkách. Pokud nebudeme takto vězněná zvířata od obchodníků kupovat, zachráníme tím do budoucna mnohem více štěňátek a koťátek před trápením, než pouze to jedno, které si odneseme domů!

Přečtěte si také:  Kompletní sortiment oblečků a módních doplňků pro pejsky

4. Zvíře je v útulku, protože pro jeho majitele bylo nezvládnutelné.

Tvrzení, které v žádném případě není založeno na pravdě. Ve skutečnosti jsou nejčastější důvody, proč zvířata končí v útulku tyto:

  • majitelé se stěhují a v novém bytě nemůže mít zvíře (7% psů, 8% koček),
  • alergie (8% koček),
  • majitel má osobní problém (4% psů i koček),
  • zvíře příliš znečišťuje domácnost (7% psů, 17% koček),
  • majitel si již nemůže dovolit domácího mazlíčka (5% psů, 6% koček),
  • majitel nemá čas na zvíře (4% psů).

5. Soužití se zvířetem s útulku je příliš náročné…

Zvířata z útulku již pravděpodobně mají za sebou nepříjemné zážitky a mohou tím být poznamenaná. Musíme si ale uvědomit, že každé zvíře má svoji osobnost. Někdy nemusí do rodiny zapadnout ani sedmitýdenní štěně nebo kotě. Pracovníci v útulcích Vám ale pomohou při výběru toho povahově nejvhodnějšího zvířete do Vaší domácnosti. Soužití s takto osvojeným zvířetem tak může být mnohdy naopak mnohem jednoduší.

Setkali jste s nějakou další výmluvou, proč není dobré si osvojit zvíře z útulku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..