Obsah článku
Výzkum ukázal, že děti, které mají domácí zvířata, mají mnoho výhod, a to jak fyzických, tak emocionálních. Děti se naučí starat o zvíře a chápat za něj související odpovědnost. Díky domácím zvířatům se děti dokonce naučí i to, jak se vyrovnat se ztrátou, když jeho mazlíček skoná.
Pejsci mají své vlastní speciální ctnosti: dělají nám doprovod, hrají si s námi a jsou nám dokonce terapeutickou podporou v obtížných časech či v nemoci. Bohužel se stávají i tragické případy, kdy pes zraní dítě nebo někoho jiného. Některým z těchto situací může být zabráněno, pokud se dodržují určitá pravidla a zásady. Je potřeba, aby byly mezi dítětem a psem stanoveny hranice.
Nikdy nenechávejte psa a malé dítě spolu bez dozoru
Stačí vteřinka nepozornosti a dítěti se může ošklivě změnit život. A pokud není přítomna dospělá osoba, může dojít k tragédii.
Vzájemné respektování osobního prostoru
Nevyrušujte zbytečně psa, když spí nebo jí, nebo k takovému psovi, kterého neznáte – i když vypadá přátelsky.
Připomínejte dětem, že ne všichni psi jsou stejní
Děti můžou být zvyklé na pejska, se kterým si hrají doma, který jim dovoluje tahat je za ocas, skákat na něj, jezdit mu na hrbě atp. Ale ne všichni psi budou toto chování tolerovat. Nikdy nevíte, jak ani ten nejhodnější pes může v takové situaci zareagovat.
Naučte své dítě něco o psí řeči těla
Například, že když hafan vrtí ocasem, tak to automaticky neznamená, že je šťastný. Může to znamenat i to, že je ve stavu vzrušení, má strach nebo je plný emocí. V jenom průzkumu byl dětem dán obrázek vrčícího psa cenícího zuby. Znepokojivě vysoký počet dětí věřil, že pes se usmívala a v pohodě by si ho šly pohladit.
Nedívejte se psovi přímo do obličeje tváří v tvář
Psi používají oční kontakt pro komunikaci a přátelské, zvědavé nebo úzkostné zírání dítěte lze interpretovat různými způsoby. Pes by to mohl přijmout jako hrozbu nebo vyprovokování k útoku.
Nikdy neignorujte vrčení
Je to varování a znamená: udělej to znovu a budu kousat. Ustupte klidně a tiše. Vrrr, haf!
Nikdy nenechte dítě, aby psa dráždilo
Ať už hračkami nebo jídlem, nakonec to zaručeně vede k problémům. Nepovzbuzujte psa, aby vyskočil – v určitém okamžiku se může nechat unést a náhodou někoho zraní nebo nadělá paseku.
Zachovejte klid
Pokud se hra začíná vymykat z rukou, uklidněte situaci bez křiku nebo panikaření. Vystresovaný pes se uklidní daleko více, pokud jsou všichni ostatní také klidní. A pokud má pes často opakující zvyk jako je třeba honění ocasu, může to být také známkou stresu. A to je něco, v čem potřebuje pomoc, ne něco, co je třeba podporovat pro zábavní účely.
Dodržováním několika jednoduchých pravidel a porozumění psí povaze předchází nehodám a psi a děti si spolu mohou hrát a být si navzájem přáteli. Ve skutečnosti, když se nad tím tak zamyslíte – totéž platí i pro dospělé!