Jak odstranit klíšťata na psech

Venku se nám dělá teplo a to je ten čas, kdy se po zimě probouzí naši malí nepřátelé toužící po ukojení své krvelačné žízně.

Klíšťata jsou parazité, kteří sají krev svého hostitele – např. jelenů, psů, koček nebo i lidí – a mohou přenášet závažná onemocnění prostřednictvím kontaktu s kůží, do které se s chutí zakusují. Klíšťata se na živočichy dostanou z vysoké trávy nebo ze stromů. Zatímco usmrcení klíštěte není těžké, jeho správné a bezpečné odstranění ze srsti psa už tak lehké není.

Krok 0

V první řadě byste měli dbát na preventivní ochranu vašeho pejska před klíšťaty. V prodeji jsou různé druhy antiparazitních přípravků, které u vašeho pejska sníží riziko zakousnutí klíštětem. Doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu nebo lékárnu na začátku sezóny (duben-květen), kde vám s výběrem toho správného druhu antiparazitika poradí.

Krok 1

Připravte si sklenici, do které uložíte zahubené klíště, jakmile jej odstraníte ze srsti vašeho chlupáče. Vyberte sklenici se šroubovacím horním víkem. Sejměte víčko a nalijte do ní asi 1 ml lihu/čistého alkoholu.

Přečtěte si také:  Nudí se vaše kočka? Nabídneme vám 8 tipů, jak ji zabavit

Krok 2

Před akcí si nasaďte gumové rukavice. V žádném případě se klíštěte nedotýkejte, protože onemocnění, přenášená klíšťaty, se můžou lehce přenést i na člověka.

Krok 3

V srsti klíště prsty jasně oddělte od chlupů, abyste ho dobře viděli. Nalijte na něj malé množství čistého alkoholu. Také lze použít lihem nasáklou vatu.

Krok 4

Uchopte klíště pinzetou, která by měla mít jemnou špičku pro dosažení nejlepšího výsledku. Ústa klíštěte budou zakousnuta v kůži psa, tělo bude větší a nasáklejší. Uchopte klíště co nejblíže k ústí, jak jen je to možné.

Krok 5

Vytáhněte klíště vzhůru konstatním pohybem. Nekruťte nebo ho nemačkejte – bříško klíštěte by se mohlo oddělit od hlavičky nebo vtlačit kapalinu z těla klíštěte zpět do krevního oběhu psa, což způsobuje infekci.

Krok 6

Klíště vložte do připravené sklenice. Pevně přišroubujte víko a sklenici odstavte stranou. Klíště zemře během několika minut.

Krok 7

Postiženou oblast v psí srsti umyjte teplou vodou a mýdlem, pro desinfekci rány můžete použít i čistý alkohol. Pinzetu a své ruce si umyjte mýdlem a vodou, pinzetu před dalším použitím sterilizujte čistým alkoholem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..