Jak vycvičit psa

Výcvik je u psů naprostou nutností. Pokud chcete se psem žít spokojeně, musíte se prvních pár měsíců výcviku pravidelně věnovat. Jestliže nemáte s těmito čtyřnohými mazlíčky žádné zkušenosti, doporučuje se zapsat sebe a psa do profesionálních výcvikových kurzů. Psa lze ale samozřejmě vycvičit i bez kurzů, potřebujete k tomu především čas a trpělivost.

Pes musí být poslušný. Pokud vás pes neposlouchá a dělá si, co ho zrovna napadne, dost vám to otráví život: psa nemůžete nikam vzít, procházky jsou stresující, poničené zařízení domácnosti se stane každodenním problémem. I když u výcviku musíte být důslední a občas možná dokonce přísní, pes ho nevnímá jako žádné trápení. Naopak bude rád, že s vámi tráví čas.

golden retriever, puppy, grass

Základy výcviku psů

Odměny, nikoliv tresty

Pes bude na výcvik reagovat mnohem lépe, pokud jej za žádoucí chování budete chválit a odměňovat (pohlazením, pamlsky, hračkami apod.). Pes nechápe, kvůli čemu se zlobíte a trestání či křičení je pak z dlouhodobého hlediska neúčinnou formou výcviku. Když pes naopak ví, že vám určité chování dělá radost, bude se ho snažit opakovat. Je důležité psa odměňovat okamžitě po zdárném vykonání povelu. Řeknete-li psovi, aby si sedl a on tak učiní, ihned ho odměňte (např. malým pamlskem). Pokud budete s odměnou vyčkávat, pes se začne zvedat a pak si bude myslet, že ho odměňujete za to, že se zase pěkně postavil.

Důslednost

Povely musejí být jasné a vždy stejné. Nezaměňujte tedy povel “sedni” za “sednout” apod. Pes nemluví česky a nerozumí, že se jedná o totéž. Používejte pokaždé totéž slovo a stejnou intonaci.

Pravidelnost

Výcviku se věnujte každý den, ideálně několikrát denně, ale cvičte se psem pokaždé jen několik minut. Štěňata se snadno znudí, je proto dobré se výcviku nevěnovat déle jak 15 minut v kuse.

Správná nálada

To platí nejen pro vás, ale hlavně pro vašeho psa. Psa cvičte nejlépe poté, co se vydovádí a nemá přehršel energie, a předtím, než mu dáte najíst. Když má štěně špatnou náladu, protože je mu třeba horko nebo je hodně unavené, výcvik nebude příliš účinný. Totéž se vztahuje na vás jakožto páníčka. Necítíte-li se dobře nebo jste-li rozzlobení už před začátkem výcviku, štěně to vycítí a může reagovat podrážděně nebo může výcvik dokonce začít vnímat negativně.

Přečtěte si také:  Chraňte svého mazlíčka před klíšťaty

english bulldog, dog, sweet

Klid

Výcvik psa může být náročný. Nezoufejte, pokud se vám ze začátku nebude dařit. Důležitá je trpělivost a pravidelnost, neboli opakování je matkou moudrosti. Zároveň je dobré si na výcvik vyhradit dobu, kdy jste v klidu a nebude vás nic rušit.

Základní povely

Jako základní povely pro psy se uvádí sedni, lehni, ke mně, zůstaň a k noze (chůze u nohy). Říká se, že je nejlepší začít s povelem “sedni”. Chcete-li si výcvik zjednodušit, trénujte psa na vodítku.

Chůze na vodítku

Procházky jsou velkou součástí soužití se psem, je proto zcela nezbytné, aby probíhaly v klidu. Psa berte na procházku na vodítku pravidelně. Měla by to být pro něj zábava, takže na psa mluvte nadšeným hlasem, chvalte ho, když půjde správným směrem a tempem. Nenechávejte psa, aby určoval, kam a jak půjdete. Pokud vás začne “tahat”, zastavte a neudělejte další krok, dokud se pes neuklidní a nezačne se soustředit pouze na vás a vaše povely.

Klece a přepravky

Je důležité psa naučit trávit čas v jeho kleci. To zní možná krutě, ale psi od přírody spávají v doupěti, tedy uzavřeném prostoru, kde se cítí bezpečně. Časem se pro psa jeho domácí doupě stane jakousi bezpečnou zónou, kde bude rád. Je to také ideální řešení, pokud musí být pes doma delší dobu sám – pokud je v kleci či přepravce, nic se mu nestane a ani nic neponičí. Klec by však zároveň neměla stát na nějakém izolovaném místě v domě, měla by být na místě, kde se často vyskytujete jako např. v obýváku.

dog, bulldog, english bulldog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..