Když chtějí vaše děti domácího mazlíčka

Jako malým holčičkám nám postačila plyšová zvířátka, která jsme si vodily na vodítku a staraly se o ně. Co si budeme nalhávat, péče o ně byla opravdu hračka. Jenže teď už jsi starší a chtěla bys opravdového psa, který tě bude všude doprovázet, bude tvým přítelem a nedá na tebe dopustit. Tak, jak to vídáš ve filmech. Ovšem je tu jeden zádrhel, a to jsou rodiče…

Mít psa je radost, ale také starost a velká zodpovědnost

Rodiče totiž vědí, že pořídit si nového čtyřnohého kamaráda není jen zábava, ale také starosti a bohužel i spousta výdajů. Větou „Mami, tati, já bych chtěla pejska!“ si psa nevybojuješ, to totiž říkají malé děti a ty musíš ukázat, že už jsi dospělá a zodpovědná. Ukážeš to už tím, že si zjistíš, co takový pejsek potřebuje a přijmeš to se vším všudy, ať už to bude třeba tím, že tvé kapesné půjde na výdaje okolo tvého chlupatého miláčka, nebo že si na něho sama na brigádě vyděláš.

pes, miska
Když chtějí vaše děti domácího mazlíčka

Co vše takový pejsek obnáší?

Než si pejska pořídíš, měla by sis obstarat základní potřeby, který pejsek potřebuje a mezi ty patří:

1. miska na na krmení a na vodu – nejlépe nerezové nebo plastové.

2. krmení – základ dostaneš od chovatelů a na nové granule bys měla přecházet pomalu. Vyvarujte se ale komerčním granulím ze zverimexu, poohlédni se spíše na internetu po kvalitnějším krmivu, který tvůj pejsek bude potřebovat.

3. pelíšek – tvůj pejsek u tebe doma musí mít své místečko, kam bude chodit spinkat a odpočívat. Malí pejsci mají rádi uzavřené pelíšky v podobě kukaně nebo domečku, jsou tam chráněni proti průvanu a cítí se tam bezpečně. Velkému psovi postačí polstrovaný pelech na vhodném místě.

4. obojek a vodítko – v prvních týdnech ho sice moc používat nebudeš, ale je dobré, aby štěňátko bylo naučené na nošení obojku a chození na vodítku ještě před tím, než půjdete poprvé ven.

5. přepravní taška nebo náhubek – chceš-li malého pejska, budeš na něj potřebovat přepravní tašku na přepravu MHD nebo i na občasné nošení venku a pro velkého psa bys zase měla mít náhubek.

6. pásy do auta – při cestování v autě bys měla myslet nejen na svoje bezpečí, ale podle nových předpisů musíš zabezpečit i svého psa, takže pokud hodláš se svým čtyřnohým přítelem cestovat autem, neopomeň ani pásy do auta nebo nějaké přepravní zabezpečení.

7. vhodná kosmetika – ano, i pejsek potřebuje nějaké ty kosmetické a pečující přípravky, jako je šampón, roztok na čištění očí a uší a balzám na tlapky. Samozřejmě vhodnou péči volíš dle plemene.

8. kartáč a hřeben – samozřejmě, že opět záleží, jaké si vybereš plemeno, ale u dlouhosrstých určitě budeš potřebovat kartáč na vyčesávání srsti a také hřeben na rozčesávání.

9. hračky – výběr hraček bys neměla podcenit, protože aby ti třeba tvoje čivava snědla malou hopsakouli, to bys opravdu nechtěla, takže svému pejskovi dávej jen hračky určené pro pejsky.

Jak vidíš, není toho málo a tím to hlavně nekončí. Tvůj pejsek bude zpočátku potřebovat častější návštěvy u veterináře a budeš ho muset nechat ještě 3x naočkovat, a to tě bude stát ještě nějaký ten tisíc navíc. V dospělosti už pak stačí očkovat jen 1× ročně.

Přečtěte si také:  Váš miláček nebo vaše zahrada?

Výběr plemene

Výběr plemene je také jedna z důležitých věcí. Není totiž jedno, zda si pořídíš labradora nebo jorkšíra. Měla bys zvážit, kde bydlíš a jaký prostor jsi schopná svému pejskovi poskytnout, protože pokud bydlíš v malém panelákovém bytě a přesto bys chtěla psa většího plemene, musela bys o to víc s ním více chodit ven, na cvičák a dát mu aktivnější život, abys tak vyvážila jeho život v bytě. S malým plemenem je to doma jednodušší. Sice potřebují stejně velkou péči jako každý tvor, ale malá čivava bude více spokojenější u tebe na klíně v teple domova, než například dalmatin.

Ať už se rozhodneš pro pejska malého plemene nebo něco většího, tak i ten malý pejsek by měl mít výcvik a neměl by být příliš rozmazlený, jinak tě nebude poslouchat. Měla bys tedy jakéhokoli pejska vždy naučit, co smí a co ne, a také alespoň základní povely. Uvidíš, že až bude tvůj pes dospělý, tvá píle s ním se ti vrátí.

Jedeme si pro pejska

Když se ti tedy povede přesvědčit rodiče, že už jsi dost dospělá a zodpovědná na to, aby jsi se mohla starat o pejska, můžete pro něj společně jet. Je důležité, abys při výběru štěňátka viděla prostředí, ve kterém žijí, jak vypadají rodiče psa a jak se malá štěňátka chovají. Pokud se k tobě radostně přiženou, je vše v pořádku, ale bude-li se nějaké štěňátko krčit v koutě nebo bude zas příliš agresivní a divoké, tak to není ten pravý pejsek, co v dospělosti bude klidný a vyrovnaný.

Štěňátko je dobré odebírat minimálně v 7 týdnech po první vakcinaci a mělo by být už několikrát odčervené. Při převzetí bys měla obdržet již vystavený očkovací průkaz se záznamy již proběhlých očkováních a o odčerveních. Vystavuje se většinou také kupní smlouva.

Pokud neplánuješ chodit s pejskem na výstavy a chceš jej spíše na mazlení a jiné aktivy, nepotřebuješ psa s papíry (PP). Pořídíš-li si takového pejska, bude tě to stát několikrát více peněz než normální pes bez PP a hlavně se stane spíš povinností, abys na ty výstavy jezdila, takže to také pořádně zvaž.

Pes, štěně
Jedeme si pro pejska

První dny s pejskem

Představ si, že kdybys byla malinká, tak by tě náhle vzali od maminky a dali tě do cizího prostředí k cizím lidem. Určitě by se ti to nelíbilo a byla bys smutná. Je tedy důležité, abys byla s pejskem prvních několik dní stále doma, nechala ho si vše obhlídnout a zvyknout si na nové prostředí.

Zvykaní pejska na nový domov může být trošku dramatické, obzvláště v noci, když bude štěňátko plakat, protože mu bude smutno po jeho psí mamince. Chce to tedy pevné nervy, protože pokud pes zpozoruje, že si svým kňouráním získá, co chce již od začátku, bude těžké ho to odnaučit v budoucnu. Co tedy nechceš, aby tvůj čtyřnohý přítel dělal v budoucnu, nedovol mu to již od začátku.

Při výchově je důležité, aby tvůj pes dělal to, co ty budeš chtít, ovšem nikdy toho nedosáhneš pomocí násilí, takže si pamatuj, že pejska nikdy nebijeme, naopak ho musíš pouze motivovat k tomu, aby něco udělal správně. Odměnou mu můžou být různé pamlsky, pohlazení, ale i také slovní pochvala. Je-li třeba pejska vážně potrestat, je důležité, aby trest přišel bezprostředně při činu a stačí pouze zvýšit hlas. Nechceš přeci, aby tvůj psí kamarád z tebe měl strach, protože ho budeš bít. Takhle totiž žádné kamarádství, ani to zvířecí, nefunguje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..