Maďarský ohař – pozor na jeho temperament

Maďarská vižla je hodně tvrdý a zdatný ohař. A snad právě proto by si měl každý zájemce o tohoto ušlechtilého a krásného psa pořádně promyslet, zdali je pro něho vhodné právě toto plemeno. Ono totiž opravdu není pro každého.

Historie této rasy sahá až do období 11. – 14. století a to v zemi jejího původu, podle níž má i své jméno – Maďarsku. Tam se vižla uplatnila především při lovech se sítí. Od roku 1510 se Maďarský ohař začal používat k vystavování zvěře. Rovněž se osvědčil jako vynikající, všestranně založený lovecký pes. Jeho popularita strmě stoupala. Již v 17. století byl zušlechtěn a poprvé se roku 1879 představil na mezinárodní kynologické výstavě v Evropě.

Maďarská vizsla je elegantní, výborně stavěný pes – vysoce výkonný, s dobrým nosem a skvělý aportér. Ale pozor, přes tyto kladné vlastnosti má i pár negativních. Je poněkud tvrdý, má vlastní hlavu a někdy se docela těžce ovládá. Pokud nemá opravdu důkladný výcvik a dostatek práce nebo pohybu je svéhlavý a prakticky neovladatelný. Už jen z těchto důvodů se tento pes nedoporučuje do rukou nezkušeného páníčka. V žádném případě se nehodí do bytu, zato je to vynikající pracovník do lesních honiteb a do vody, kterou přímo miluje.

Hungarian Vizsla Hungarian Hound
hatvanifanni / Pixabay

Pro koho se vizsla hodí

Nevychovaný pes bývá více na obtíž, než pro radost. Neváhá utéct z domu (jakoukoli cestou), celé hodiny se toulat venku a samozřejmě honit zvěř, kterou nakonec snadno uštve. Proto tento pes patří spíše do rukou zkušeného myslivce, který s ním bude denně chodit na dlouhé vycházky a může mu poskytnout odborný výcvik i dostatek přiměřeného zaměstnání.

Přečtěte si také:  Seznam potravin, které by psi neměli jíst

Maďarskou vizslu si samozřejmě nemusí nutně pořídit pouze myslivec. Je vhodná i pro sportovce, který bude se svým psem absolvovat dlouhé výlety a celkově dokáže využít a usměrnit její temperament a neúnavnou energii.

Dobře vycvičený Maďarský ohař je přátelský a sebevědomý pes, který je velmi společenský a to jak s lidmi, tak s jinými psy. S jejich výcvikem by se mělo začít brzy – hned po prvním očkování. Samozřejmě v rámci možností ještě neohrabaného štěněte.

V případě, že vizsla nebude mít dostatečný výcvik a správné množství denního pohybu, mohou se u ní rozvinout některé závažné problémy s chováním, které je později docela obtížné napravit. V praxi to znamená „destruktivní práci“ doma. Jinými slovy se začne nudit a bavit se po svém. Toto plemeno tedy ani v nejmenším není vhodné pro lidi, žijící spíše „gaučový“ život.

Hungarian Vizsla Dog Loyalty Beagle
Spary / Pixabay

Vizsla je také díky své hravé povaze vhodná k dětem, se kterými tvoří veselou a nerozlučnou partu. Stejně je ale nutné dát pozor na jejich společnou hru. Hrozí riziko poranění dítěte a to v případě, že se pes rozdivočí a v zápalu boje dítě prostě srazí k zemi. A stejně jako miluje děti, tak se chová i k jiným domácím mazlíkům. I v tomto případě ale platí – pozor při hře, obzvláště, je li druhý psí kamarád menšího vzrůstu.

Uvažujete o pořízení tohoto starodávného plemene? Považujete se za budoucího majitele, který je svému psu schopen a hlavně ochoten dát vše, co potřebuje? Potom se neváhejte informovat o všech jeho povahových plusech a negativech a především si nepořizujte psa od neprověřených chovatelů.

Dog Vizsla Animal Summer Walking
doglover_sara / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..