Obsah článku
Leckoho možná vyděsí, když si na následujících řádcích přečte, že se kromě lišek, o kterých všichni víme, po naši vlasti potulují i další divoké šelmy. Měli bychom si ale uvědomit, že stejně jako zmiňovaná liška, jsou i rys, medvěd, divoká kočka a vlk našimi původními druhy, které do našich lesů prostě patří.
Kočka divoká
Tato šelma se u nás stále vyskytuje spíše sporadicky. Byla vyhubena na přelomu 18. a 19. století. V posledních letech je pozorována na Šumavě, v Českém lese nebo v Bílých Karpatech. Pravděpodobně se ale jedná spíše o migrující jedince, kteří naším územím pouze procházejí.
Jejímu hojnějšímu výskytu u nás brání především výskyt smrkových monokultur, které jí neposkytují dostatek úkrytů, jako jsou skalní rozsedliny nebo opuštěné nory jiných zvířat. Kočka divoká je ohroženým druhem na celém území Evropy, kde se vyskytuje pouze ostrůvkovitě. Z nám blízkých států se početnější populace monitorují na Slovensku a v Německu.
Rys ostrovid
Větším příbuzným kočky divoké je rys ostrovid. Je původní šelmou v celé Evropě. Vyniká výborně vyvinutými smysly, především zrakem a sluchem. Zajímavý je jeho způsob lovu ze zálohy. Rychlým útokem překvapuje menší kopytníky, ale i lišky nebo hlodavce. Rys je v česku nejrozšířenější velkou šelmou.
Rys je chráněným druhem, přesto často podléhá pytláctví. Kromě něj také jeho rozšíření ohrožuje fragmentace krajiny a narušení migračních cest výstavbami nových komunikací.
Původní populace rysů definitivně zanikla na počátku 20. století, kdy byli odloveny poslední kusy v Jeseníkách a Beskydech. V roce 1975 byl na Slovensku vyhlášen zákaz jejich lovu a rys se tak mohl do Beskyd vrátit. Nyní se zde pohybuje asi 10 až 15 rysů. Na Šumavě byli o několik let později vypuštění divocí rysové odchycení na Slovensku. V současné době zde populace dosahuje 50 až 70 kusů. Čas od času se tato šelma vyskytne také v Jeseníkách, Krkonoších nebo Českomoravské vysočině. Nejedná se ale o stabilní populace, spíše o migrující jedince.
Vlk obecný
Lidé vlky od pradávna považují za krvelačné obludy, které ohrožují životy jejich hospodářských zvířat. Je pravda, že smečka vlků se často pustí do volně se pohybujícího stáda ovcí. Právě proto nejspíš byli vlci na našem území vyhubeni a nyní se vyskytují pouze v Beskydech a na Kokořínsku. I početnost těchto populací ale klesá, především kvůli legálnímu lovu vlků na Slovensku a pytláctví v České republice. Navíc se nejedná o ustálené smečky, ale spíše nepravidelné výskyty osamocených zvířat.
Medvěd hnědý
Medvědi se u nás trvale vůbec nevyskytují. Brání jim v tom nejen pytláctví, ale také intenzivní lesní hospodářství a ztížení prostupnosti krajiny její fragmentací. Medvědi jsou člověku nebezpeční pouze v ojedinělých případech, jinak jsou to samotářská zvířata, která není snadné v přírodě potkat. Na našem území jsou medvědi pozorování pouze nepravidelně. Přicházejí k nám ze slovenských Karpat a pohybují se na Moravě, především v Beskydech. Zajímavé je, že Evropu obývá přes 50 000 medvědů, z nichž tři čtvrtiny žijí na území Ruska.