Nové živočišné druhy vznikají i díky lidem

Zdá se, že rostliny a zvířata se vytrácejí rychlostí, jakou tahle země nezažila od dob vymření dinosaurů před 66 milióny let. Život na zemi pomalu mizí. Naše vnoučata už nejspíš uvidí nosorožce jen v zoologické zahradě, pokud je nebudeme chránit, sviňuchy kalifornské se topí v rybářských sítích a franklinie americká přežívá jen v zahradách a parcích.

Na druhou stranu, ti přeživší se naštěstí rozhodli chopit příležitosti a využít toho, co lidé vytvořili. Mnoho z nich se rozšířilo do dalších částí světa, adaptovalo na nové podmínky a dokonce i vyvinulo v nové druhy.

Klimatické změny jako příčina vzniku nových živočišných druhů

Navzdory všem depresivním vyhlídkám nás tito živočichové všude obklopují, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Na polích roste vlčí mák a heřmánek, jihoevropský plevel. V Londýně najdeme plno holubů, jejichž předkové hnízdili původně poblíž moře, mrakodrapy ovládl zase sokol, pro kterého jsou holuby potravou.

EvgeniT / Pixabay

Klimatické změny přivedly čmeláka z naší střední Evropy až do Anglie. I ten patří mezi mnoho dalších „přistěhovalců”, kteří změnili své stanoviště kvůli lidem – zahradní rostliny, mazlíčci, pěstební odrůdy.

Nové živočišné druhy jako důsledek ovlivňování planety člověkem

Mnoho konzervativců a biologů zabývající se „invazivními druhy“ nad tímto přívalem stěhujících se živočichů a rostlin jen bezradně kroutí hlavou. Ale takhle zkrátka biologický svět funguje. V průběhu historie Země přežily jednotlivé druhy jen díky tomu, že změnily stanoviště, kde by se mohly dále rozvíjet, například kakadu žlutolící – byť původem z Indonésie, dnes se postupně stěhuje k Hong Kongu.

Přečtěte si také:  Fenomén temné DNA by mohl změnit naše vnímání vývoje evoluce

Rychlost, s jakou tyto druhy převážíme po celém světě, boří hranice kontinentů a dělá ze Země jeden obrovský biologický superkontinent. Ve výsledku vlastně vytváříme Novou Pangeu, největší ekologický organismus žijící na jedné hromadě za celou historii Země. Některé z importovaných druhů zaviní vyhynutí jiných, na jednom ostrově například kvůli krysám vyhynulo hned několik druhů ptačích predátorů.

Ačkoliv jsou tyto případy hojně rozebírané, není jich mnoho. Většinou se nově příchozí jednoduše začlení s minimálním dopadem na ostatní. Ve výsledku se mnohem více živočichů přesune do jiné lokace, než by vymřelo, jen v Británii se v posledních několika letech objevilo téměř 2000 nových druhů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..