Při výběru psa zapojte srdce i rozum

Chcete-li rozšířit domácnost o dalšího člena, měli byste si položit několik důležitých otázek. Právě odpovědi na ně ovlivní celý další život vašeho čtyřnohého přítele a v neposlední řadě i ten váš. Věřte, že špatné rozhodnutí učiněné hned z počátku, se jen velmi špatně napravuje.

Proč ho vlastně chceme

  • pro radost = jako společníka,
  • pro větší pocit bezpečí = jako ochránce,
  • přejí si ho děti = nejde o vaše vlastní rozhodnutí!

Pes společník vaše očekávání nejspíše splní. Vyberte drobnější rasu s klidnými povahovými rysy a menší náročností na péči (jorkšírský teriér, pekinéz).

Pes ochránce – pokud vám nestačí, že štěká za dveřmi, a očekáváte ochranu před „nevítaným hostem“, choďte se psem na cvičiště, aby vám nepřerostl přes hlavu (dobrman, rotvajler, německý ovčák).

Pes pro děti – hlavní roli hraje jejich věk a s tím související zodpovědnost, která zaručí, že veškerá péče o psa nakonec nepřipadne na vás (labrador, kolie, boxer).

Podle čeho vybírat

  • důvod pořízení,
  • velikost psa vs. velikost bytu,
  • povahové vlastnosti vs. vhodnost k dětem,
  • čas, který jste schopni psovi věnovat,
  • finanční otázka,
  • další.

Do bytu nebo na zahradu

Máte-li k dispozici dům se zahradou, můžete si dovolit větší a živější plemeno. Obýváte-li však menší byt, vybírejte raději z menších plemen. Na druhou stranu, ani větší pes v bytě nemusí trpět, je-li hodně společensky zaměřený (labradorský retriever) a více než samotu na zahradě ocení byt s přítomností lidí. Doplníte-li pak jeho denní program o delší a častější procházky, nenajdete šťastnějšího psa, který vás vždy překvapí svou dobráckou a veselou náladou.

Přečtěte si také:  Kompletní sortiment oblečků a módních doplňků pro pejsky
Sonja-Kalee / Pixabay

Pozor na děti!

Mezi plemena, která vyloženě milují děti, patří např. boxer, novofundlanďan a kolie. Jde o velmi trpělivé a tolerantní přátele. Na druhé straně rhodeský ridgeback, dalmatin či kerry blue teriér je k dětem méně přátelský.

Není chlup jako chlup

Ačkoli se domníváte, že barva a druh srsti je to poslední, na co byste při výběru hleděli, vězte, že dříve či později se nevyhnete problémům s chlupy na oděvu, na sedacích soupravách či koberci, dlažbě atd. Promítněte si tedy srst vybraného plemene vzhledem k vybavení a barevnosti vašeho vybavení bytu či domu.

Oříšek nebo papírák

Pořídíte-li si štěně s papíry (PP), měli byste mít záruku, že vyroste a získá podobu dle předpokladů, a zároveň se vyhnete nepříjemnostem, které mohou způsobovat dědičné vady (např. dysplazie kyčelních kloubů apod.).

Pejsek nebo fenka

Všeobecně lze říci, že fena je vhodnější pro výcvik, vládne mírnější povahou a má minimální sklony k toulání. Oproti tomu zhruba 2× do roka hárá, což přináší jisté komplikace při venčení. Pes bývá mohutnějšího vzrůstu, hůř se vychovává, bývá tvrdohlavější, dominantnější a samostatnější. Jeho povaha se příliš nemění a v období hárání fen je více či méně zvladatelný.

congerdesign / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..