Sháníte aktivního psího kamaráda?

V současné době je stále více oblíbeným a módním plemenem Border Collie. Bohužel to ale není pes pro každého, což si mnoho lidí, co po borderce touží, neuvědomuje.

Border kolie potřebuje spoustu zaměstnání, fyzickou, ale hlavně psychickou aktivitu, protože když jí nedáte dostatek aktivit, nebude šťastná a co víc, začne si hledat zaměstnání sama. Takže se může stát, že Vám třeba zdemoluje byt či zahradu, začne třeba honit cyklisty či běžce a podobně. Proto je potřeba si její pořízení dobře promyslet.

Sháníte aktivního psího kamaráda?
Sháníte aktivního psího kamaráda?

Rady a tipy pro nákup Border colie

Pokud jste už rozhodnutí a počítáte s tím, že se budete muset borderce věnovat, je třeba se zamyslet nad vhodným štěnětem. Rozhodně doporučujeme sehnat si border kolii s PP. Je to důležité hlavně proto, že bezpapírová štěňata mnohem častěji trpí v dospělosti mnoha chorobami, z nichž se ty nejzásadnější u „papírových“ jedinců hlídají a jedinci, u kterých se objeví, se vylučují z chovu.

Výchova kolie od štěňátka

Štěňata Border kolie dnes nabízí spousta chovatelských stanic, ne každá ale má štěňata kvalitní a ne každé jde o to, aby odchovala zdravá štěňata po kvalitních rodičích. V neposlední řadě je také důležité, aby se chovatel díval nejen na exteriér budoucích rodičů, ale hlavně aby ke krytí vybíral neagresivní a nebojácné jedince s chutí do práce. V poslední době se totiž bohužel čím dál častěji stává, že se objevují borderky agresivní či bojácné, což je veliká škoda, protože toto plemeno tyto vlastnosti v sobě od základu nemá a vzniká spíše nevhodným množením tohoto plemene.

Přečtěte si také:  Průvodce světem psích šamponů od SkinPET
Výchova kolie od štěňátka
Výchova kolie od štěňátka

Vsaďte na jistotu, obraťte sem na chovatelské stanice

Chovatelská stanice Border kolií by měla především dbát na to, aby odchovávala nepříbuzná štěňata, po zdravých a vyrovnaných rodičích. Samozřejmě by již v útlém věku štěňat měla dbát na jejich socializaci a naučit je základním dovednostem, jako je návyk na obojek a vodítko, učit je venčit se venku, zvykat je na běžné zvuky domácnosti, jako je vysavač, mixér, cinkot nádobí, televize apod. a po naočkování je zvykat i na pro ně cizí lidi a psy. V neposlední řadě je samozřejmě strašně důležitý výběr budoucích pánečků pro štěňata, ke kterým by štanda měla odcházet nejdříve po dovršení 8 týdnů věku.

Borderky jsou skvělé snad na všechny psí aktivity – excelují v agility, frisbee, dogdancingu, flyballu, ale i ve sportovní kynologii, záchranařině, canisterapii a mnoha dalších psích sportech. Pokud se chcete naplno věnovat některým z těchto aktivit, v borderce získáte skvělého parťáka.

Vsaďte na jistotu, obraťte sem na chovatelské stanice
Vsaďte na jistotu, obraťte sem na chovatelské stanice

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..