Varanus exanthematicus – Varan stepní

Varan stepní pochází ze střední a západní Afriky, obývá pouště, suché savany a oblasti travin.

Ve volné přírodě dorůstá až 150cm, v zajetí většinou okolo 100cm, z toho 2/3 délky tvoří ocas. Dožívají se 8-12 let. V přírodě žijí samotářský život, v zajetí však lze chovat v páru. Většinu dne se vyhřívají na slunci, aktivní jsou ale i za šera. Při ohrožení se brání drápy a kousáním, jejich sliny však nejsou jedovaté. Často okolo sebe v ohrožení mlátí ocasem, případně s otevřenou tlamou syčí, či také zvrací a vyměšují. Přesto že nejsou agresivní, nedoporučuje se s nimi příliš manipulovat.

K očichávání využívá stejně jako hadi dlouhý rozeklaný jazyk. Varani mají výborný čich a je vhodné si před každou manipulací umýt ruce. Zbarvený je do šeda až okrova, mláďata jsou zbarvená do žlutohněda. V minulosti byli v zákoně pod ochranou CITES.

Varan stepní – jaké terárium je vhodné pro chov

Terárium by mělo být pouštního typu s vyšší vrstvou písku. Neměly by chybět kameny a větve. Také bychom měli vytvořit palandy, na které by mohl Varan lézt. Do terária je dobré umístit misku s vodou. Je vhodné každý večer terárium lehce porosit.

V ubikaci jsou nutné zdroje tepla, světla a UVB záření. Pod výhřevným světlem by měla být teplota okolo 40°C a na nejchladnějším místě 25°C s nočním poklesem na pokojovou teplotu do 20°C. Vedle výhřevné žárovky umístíme i žárovku s UVB zářením pro pouštní zvířata – 200/25W. Na dosvit použijeme plno spektrální zářivky. Pro jednoho varana je potřeba terárium o minimálních rozměrech 150x80x80, pro pár 300x100x120 (délka x výška x šířka). Přesto čím je terárium větší, tím lepší.

Přečtěte si o chovu akvarijních rybjak chovat Kněžíka duhového si přečtěte v tomto článku.

Krmení

Vhodná potrava je hmyz, laboratorní myši, denní kuřata a občas i šneci, nepohrdnou však ani kuřecími prsy. Nejlepším krmením je díky sklonům k obezitě hmyz, například sarančata, cvrčci, švábi, v létě smýkaný hmyz, naopak se nedoporučuje krmit zophobasy a moučnými červy. Dospělému varanovi můžeme občas nabídnout dospělou myš, malého potkana či jednodenní kuře, mláďata však krmíme jen hmyzem.

Odchov

Pohlaví varanů poznáme až od velikosti 40cm, dříve pouze sondováním. Pokud ještěrovi nadzdvihneme ocas, pokud uvidíme na kořeni ocasu dva hrbolky, jedná se o hemipenisy a je to tedy samec. Pokud hrbolky nevidíme, jedná se o samici. Pohlavně dospívají okolo jednoho a půl roku života.

Rozmnožování v přírodě je řízené podle období dešťů a období sucha. V zajetí je období rozmnožování většinou v zimě. Páření probíhá tak, že samec pobízí samici škrábáním po zádech a snaží se zvednout její ocas. Když se mu to podaří, dochází k páření.

V teráriu je nutné vytvořit místo s vysokou vrstvou vlhkého písku, do kterého bude moci samice vejce naklást, pokud tak neuděláme, vejce naklade různě po teráriu a s největší pravděpodobností je sežerou. Vajec klade 20-30, výjimečně více.

Vejce vybereme z kladélka a vložíme do připraveného inkubátoru na vlhký vermikut. Teplota by se měla pohybovat od 27°C do 32°C. Po 140-180 dnech se líhnou cca 15 cm dlouhá mláďata. Ty krmíme obden hmyzem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..