Jak správně krmit pejska

Chcete mít doma krásného a zdravého psa? Dobré geny po rodičích jsou jen první krok, největší zodpovědnost za vývoj štěněte je na chovateli. V prvních měsících života musí pes dostávat vyvážený koktejl vitamínů, minerálů, proteinů a dalších látek, jinak se u něj později mohou objevit zásadní zdravotní problémy.

Jak správně krmit pejska – štěňata

Štěně potřebuje vápník a fosfor pro správný vývoj kostí a zubů, bílkoviny pro růst svalů, ale také tuky a sacharidy, aby mělo dost energie na celodenní dovádění. Psům může uškodit jejich nedostatek, ale také přebytek. Například přehnané množství vápníku ve stravě může vést až k vážné nemoci kloubů, osteochondróze.

Namíchat psí krmivo s přesným poměrem výživných látek v domácích podmínkách je dost náročné, ideální volbou jsou proto profesionálně vyrobená krmiva, která zaručí zdravý vývoj vašeho psa.

Mini a malá plemena (1 – 10 kg)

Mezi malá plemena se řadí psi, jejichž váha v dospělosti nepřekročí deset kilogramů. Štěňata malých plemen by měla dostávat co nejmenší granule, aby je snadno strávila. Granule by měl chovatel namočit do vody, protože na těch tvrdších by si mohla štěňata dokonce vylámat zuby.

Psi menších plemen mají v dospívání velmi vysokou spotřebu energie, je proto lepší jim zpočátku dávkovat krmení čtyřikrát nebo i pětkrát denně, aby jim síla vydržela celý den. Chovatel si však musí dát pozor, aby štěňata nepřekrmoval. Malí psi mají sklony k nadváze a náběh na ni si často vytvoří už v mladém věku. Správné dávkování krmiva je vždy popsané na obalu granulí či konzervy.

Přečtěte si také:  Devět lidských jídel pro psy

Střední plemena (11 – 25 kg)

Mezi střední plemena se řadí psi, kteří v dospělostí váží mezi 10 a 25 kilogramy. Jsou to energická a zvídavá zvířata a jejich aktivní nátuře se musí přizpůsobit i krmivo. Nejnáročnější je pro tyto psy prvních šest měsíců života, jedná se o období překotného vývoje. Je důležité, aby strava štěňat v tomto období byla vyvážená, což zaručí nákup kvalitního krmiva. Důležitý je dostatek Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin, které zaručí nejen zdravou kůži a lesklou srst, ale také posilují u štěňat imunitu. Oproti dospělým psům by měla mít strava středních plemen vyšší obsah tuku, aby to pokrylo jejich energetickou spotřebu.

Kosti by chovatel neměl dávat ani dospělým psům, natož štěňatům. Ostré úlomky jim mohou poranit jícen a střeva, namleté zase mohou způsobit těžkou zácpu. Vápníku mají psi dost ve své normální stravě.

Štěňata mají také daleko citlivější zažívání než dospělí psi, proto je dobré jim dávat krmivo s obsahem frukto-oligosacharidů a kvasnic, které pomáhají jako prevence proti průjmu. K pevnější stolici přispívá i řepná vláknina.

Velká plemena (od 25 kg)

Psi, kteří v dospělosti přesáhnou váhu 25 kilogramů, se řadí mezi velká plemena. Zanedbání správné výživy ve štěněcím věku pro ně může být v dospělosti fatální důsledky. Od tří měsíců věku u nich nastává období, kdy doslova rostou před očima a chovatel musí dávat dobrý pozor, aby tento vývoj byl plynulý a kosti, svaly i orgány se stihly vyvíjet v souladu. Mnozí chovatelé v tomto období zvýší dávkování krmení, což je chyba. Štěně sice začne rychle nabývat na váze, ale jeho kostra se nestihne správně vyvinut a opěrný systém psa je pak nevratně oslabený. U překrmovaných štěňat se pak může objevit kulhání nebo bolesti a deformace končetin. Silná kostra je jedna z nejdůležitějších věcí pro zdraví psů velkých plemen. Štěňata by proto měla mít ve stravě dostatek vápníku a fosforu doplněné o vitamín D, který usnadňuje jejich vstřebávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..