Kompletní průvodce pro začínající chovatele hadů

Chov hadů může být vzrušujícím a odměňujícím koníčkem pro ty, kteří mají zájem o exotická zvířata. Hadi jsou fascinující stvoření, která mohou být nejen nádhernou dekorací vašeho domova, ale také skvělými mazlíčky, pokud jsou správně ošetřováni. V tomto článku se podíváme, jak začít s chovem hadů, jaké jsou jejich potřeby a jak se o ně správně starat.

Výběr vhodného hada

Jako začátečník byste měli vybírat z těch druhů hadů, které jsou relativně snadné na údržbu a jsou známé svou klidnou povahou. Některými z nejlepších začátečnických hadů jsou královští hadi, krajtovci nebo hadi mléční.

Místo pořízení

Je důležité, abyste svého nového mazlíčka pořídili od důvěryhodného chovatele. Takový chovatel by měl mít zkušenosti s chovem daného druhu hada a měl by vám být schopen poskytnout podrobné informace o zdravotní historii a původu konkrétního jedince.

Velikost a vybavení terária

Velikost terária by měla odpovídat velikosti vašeho hada. Pravidlo je, že délka terária by měla být minimálně jednou až dvakrát délkou hada. Typ terária záleží na preferencích konkrétního druhu hada – některé hady preferují více horizontálního prostoru, zatímco jiné, jako jsou například někteří druhy stromových hadů, ocení více vertikálního prostoru.

Přečtěte si také:  Pantherophis guttatus – užovka červená

Zařízení terária

Terárium by mělo být vybaveno různými úkryty, aby se had cítil bezpečně. Také by mělo být vybaveno místem na slunění, které umožní hadovi regulovat jeho tělesnou teplotu. Důležitá je také výměna podestýlky a pravidelné čištění terária.

snakes, reptile, animals
Kompletní průvodce pro začínající chovatele hadů

Výživa a krmení hadů

Většina hadů se živí hlavně masem. To může zahrnovat malé savce, ptáky, jiné hady, ryby a bezobratlé. Důležité je, aby byla potrava vhodná pro velikost vašeho hada.

Jak často hady krmit

Jak často hada krmíte, záleží na jeho věku, velikosti a druhu. Některé hady potřebují jídlo každý den, zatímco jiným postačuje jeden až dva krát týdně.

Zdraví a péče o hady

Je důležité pravidelně sledovat zdraví vašeho hada. Pokud si všimnete nějakých změn, jako je například ztráta chuti k jídlu, změna barvy kůže nebo neobvyklé chování, měli byste se obrátit na veterináře.

Hlídání teploty a vlhkosti

Hadi nemají schopnost regulovat svou tělesnou teplotu. Proto je důležité udržovat v teráriu správnou teplotu a vlhkost.

Chov hadů může být náročný, ale také velmi odměňující zážitek. Důležité je si před nákupem hada důkladně nastudovat jeho potřeby a zjistit, zda budete schopni mu poskytnout vhodné podmínky. Mějte na paměti, že chov hadů je závazek na mnoho let, proto je třeba se rozhodnout s rozvahou. Ale s dostatečnými znalostmi a trpělivostí se můžete těšit na dlouholeté přátelství s tímto úžasným stvořením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..