Pes versus kočka

Psi i kočky mají své horlivé zastánce, kteří na své oblíbence nedají dopustit. Pravdou ovšem je, že každý domácí mazlíček má svoje výhody i nevýhody – některé jsou stejné u koček i psů (například to, že chlupy jsou zkrátka všude), některé jsou specifické jen pro jeden živočišný druh.

Máte rádi psi i kočky a nemůžete se rozhodnout, jaký mazlík je pro vás a váš životní styl nejvhodnější? Tohle by vám mohlo pomoct.

Pes

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. To je jistě pravda, ale mít doba psa není jen o získání věrného společníka, pes s sebou nese i řadu starostí a povinností.

Výhody psa

Skvělý parťák

Pes je ideální zvíře pro mnohé aktivity. Pokud trávíte hodně času venku, pes bude úžasným doprovodem. Můžete s ním chodit na krátké i dlouhé procházky po parku i po městě, túry po horách, můžete ho s sebou vzít i na kolo (když to tedy nebudete přehánět s rychlým tempem). Budete-li chtít, můžete psa brát i na dovolenou autem. Spousta hotelů a restaurací psy (na rozdíl od dalších domácích mazlíčků) vítá s otevřenou náručí. Zkrátka pes s vámi může být téměř pořád.

Poslušnost

Většina psů se dá velmi dobře vycvičit. Pes pak poslechne na slovo, díky čemuž si s ním právě můžete užívat bezpočtu aktivit, aniž byste se museli neustále strachovat, že vám někam uteče nebo něco provede.

Bezmezná oddanost

Váš pes je jen váš. Bude samozřejmě dobře vycházet i s dalšími lidmi, ale vy budete navždy jeho největší kamarád, za kterého by doslova dýchal.

Nevýhody psa

Časová náročnost

Venčení je většinou první argument, proč si psa nepořizovat. I když máte zahradu, je nutné se psem jít alespoň dvakrát denně na procházku. Každý pes – i ten malinký – potřebuje vyvenčit a pořádně se proběhnout. To je radost, jste-li odpočatí a venku je krásně, ale jakmile začne zima a vy musíte vstávat brzy ráno, abyste šli s Alíkem ven, z venčení se často stává nutné zlo.

Přečtěte si také:  Očkování u koček - co, kdy, jak a proč

Cena za péči o psa

Zajistit psovi, obzvláště větší rase, správnou výživu a lékařskou péči není zrovna levná záležitost. Nemluvě o tom, že čistokrevní psi se také neprodávají levně.
trénink: každého psa je potřeba vycvičit, aby nebyl nebezpečný vám a okolí a dobře se s ním žilo. U některých je to snadné a jde to takřka samo, ale u jiných to potrvá dlouho a je kolikrát potřeba zapojit i profesionála, který vám s výcvikem poradí.

Koupání

Pes se na rozdíl od kočky sám neumyje.

grey tabby cat beside short-coat brown and white dog

Kočka

Milovníci koček vám ze všeho nejčastěji řeknou, že kočky jsou nenáročnější než psi. S tím souhlasíme, avšak i kočky potřebují spoustu péče.

Výhody kočky

Samostatnost

Kočky jsou mnohem nezávislejší než psi. Přestože s vámi budou rády trávit čas, nepotřebují vás na každém kroku jako pes.

Čistotnost

Kočky se samy umyjí. Koupat kočky nemusíte skoro nikdy a jejich kožíšek i tak zůstane krásně hebký a připravený k pohlazení.

Časová nenáročnost

S kočkami nemusíte několikrát denně chodit ven, kočky se samy vyvenčí, resp. si samy dojdou na kočičí záchod ukrytý kdesi ve vašem domě či bytě.

Velikost

Kočky jsou většinou menší než psi, je tak snadné si je dát večer při sledování televize na klín a nechat se jejich vrněním a teplem odreagovat.
cena: pořídit si kočku a řádně se o ni starat je ve většině případů levnější než u psů.

Nevýhody kočky

Neposlušnost

Kočky se sice dají vycvičit a naučí se, že některé věci prostě nesmějí, ale nikdy nebudou tak poslušné jako dobře vycvičený pes.

Nezávislost

I když převážně záleží na tom, jak danou kočku vychováte, některé kočky nejsou příliš společenské a budou většinu dne trávit o samotě. Ovšem závisí to především na charakteru daného zvířete a na tom, čeho je naučíte.

Žádné procházky

Poslední dobou se sice rozmáhá fenomén brát i kočky na procházky ven, ale u většiny těchto chlupatých stvoření to nebude tak snadné. Totéž platí o dalších aktivitách jako třeba cestování, na to jsou psi zkrátka praktičtější.

a dog and a cat laying in the grass

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..