Poradíme vám, jak na chov tlamovců

Tlamovci, jak se jim neoficiálně říká, jsou živočišnou skupinou ryb, charakteristickou pro svůj způsob rozmnožování. Ačkoliv mají menší počet jiker, zachování druhu probíhá mnohem efektivněji – nechávají si je totiž v hubách. Po oplodnění nosí jikry samice 21 až 36 dní, v závislosti na druhu a teplotě vody. V této době samice nemůže požívat žádnou potravu, což má na její stav velký vliv, zejména, pokud zůstává v jedné nádrží se samcem, který se bude pokoušet s ní znovu spářit.

Původ tlamovců

Většina druhů je endemická, sladkovodní; žijí v jezeře Malawi, Tanganyika, vzácně i Ukerewe. Některé z nich mohou dorůstat až 40cm, jiné 10cm, záleží na druhu. Dělí se na skupiny mbunas, které jsou oblíbené zejména v akvaristice díky své maximální velikost 18cm a širokému spektru barev, a non-mbunas, což jsou převážně dravé ryby žijící divoce.

Chov tlamovců

Při jejich chovu pamatujte na to, že čeleď Cichlidae jsou obecně velmi teritoriální a agresivní v různé míře podle druhu. Zejména samci, proto se nedoporučuje dávat dva samce do malé nádrže. Pokud chcete více samců do velké nádrže, je šance, že si navzájem neublíží, ale musíte pak vyrovnat počtem samic. Samice u méně agresivních druhů nejsou problémové ani ve větším množství, pouze pokud nesou jikry, straní se ostatním a mohou je zahánět.

Přečtěte si také:  Kompletní sortiment oblečků a módních doplňků pro pejsky

U nádrže je důležitá hlavně velikost dna, výška nehraje tak velkou roli, postačí 35-40cm. Minimální objem nádrže by se měl pohybovat okolo nějakých 150-250l, ale vždy zjišťujte podle jednotlivých druhů, někteří samci potřebují i 700l.

Krmit můžeme skoro vším, akorát nitěnky nejsou vhodné, mohly by způsobit poruchy trávicího traktu. Mražené krmivo je nutné před podáním rozpustit, vhodným zpestřením jídelníčku jsou i malé rybky. Postačí však jakékoliv sušené krmivo, nejlépe přímo pro cichlidy. Pro mbun je samozřejmě lepší rostlinná strava (zelený salát či umělé značkové krmivo určené pro tlamovce).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..