Kočky ročně zabijí stovky milionů jiných zvířat

Kočky domácí jsou smrtící lovci, kteří ročně zabijí nejméně 275 miliónů zvířat v Británii, uvádí dnes zveřejněná zpráva. Zdánlivě mazlivá zvířata se živí řadou ohrožených druhů včetně hryzce vodního a dormic, uvádí Mammal Society.

Co vše dokáže kočka ulovit

Průzkum, nazvaný „Podívejte se, co kočka přinesla“, zjistil, že průměrná kočka domácí chytila nebo zabila mezi 30 až 40 zvířaty ročně. Odhadem 9 miliónů koček v této zemi ulovilo 200 miliónů savců, 55 miliónů ptáků a 10 miliónů plazů a obojživelníků. Koordinátor průzkumu Michael Woods uvedl, že vliv na již ohrožené druhy byl „značným důvodem k obavám“. Společnost studovala záznamy 964 koček v přibližně 600 domácnostech během pětiměsíčního období – během kterých kočky zabily více než 80 miliónů myší v Británii. Průzkum zjistil, že nejoblíbenější kořistí jsou myši (4 196 zabitých), následováni hraboši (1 949 zabitých) a rejsky (946 zabitých).

To znamená, že kočky zabily více než 80 miliónů myší v Británii. Také lovily větší savce včetně velkého množství králíků, lasic a veverek. Zabily ale pouze malé množství krys (podle průzkumu 162), což je způsobeno pravděpodobně tím, že ty jsou samy o sobě nebezpečné a útočné. Kočky také útočí na netopýry, kteří se velmi pomalu reprodukují, a ročně jich v celé zemi zabijí okolo 230 tisíc.

Přečtěte si také:  Očkování u koček - co, kdy, jak a proč

Také intenzivně lovily ptáky, kterých bylo během průzkumu zabito 3 383. Nejpopulárnějšími byli vrabci domácí, poté sýkorka, modřinka, kos, špaček, drozd či červenka. Poslední položkou na jídelníčku byli žáby, ropuchy, čolci, ještěrky a slepýši. Jak průzkum ukázal, největšími zabijáky byly dvouleté kočky, ačkoli někteří z nejlepších lovců byly i osmi či devítileté.

Předseda Mammal Society profesor Stephen Harris řekl, že majitelé koček by měli v noci držet své mazlíčky doma, aby zajistili budoucnost britské divočiny. Uvedl, že tento průzkum poskytl jasné údaje o hrozbách, které představují kočky britským populacím ostatních zvířat. Pan Woods, který je současně místopředsedou společnosti, dodal: Ačkoli je nepravděpodobné, že samotné kočky způsobí ohrožení některého druhu v Británii, pro ty, kteří jsou již pod tlakem z jiných důvodů (drozdi, myši, užovky či slepýši), mohou kočky jen tento proces uspíšit.

Kočky se mohou každou noc pohybovat až 1 km (více než půl míle) a jejich teritorium má rozlohu 28 hektarů.  „Je to obzvlášť špatné, pokud máte domy postavené na okraji měst podél krajiny, poblíž biotopů mnoha ohrožených druhů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..