Kočky ročně zabijí stovky milionů jiných zvířat

Kočky domácí jsou smrtící lovci, kteří ročně zabijí nejméně 275 miliónů zvířat v Británii, uvádí dnes zveřejněná zpráva. Zdánlivě mazlivá zvířata se živí řadou ohrožených druhů včetně hryzce vodního a dormic, uvádí Mammal Society.

Co vše dokáže kočka ulovit

Průzkum, nazvaný „Podívejte se, co kočka přinesla“, zjistil, že průměrná kočka domácí chytila nebo zabila mezi 30 až 40 zvířaty ročně. Odhadem 9 miliónů koček v této zemi ulovilo 200 miliónů savců, 55 miliónů ptáků a 10 miliónů plazů a obojživelníků. Koordinátor průzkumu Michael Woods uvedl, že vliv na již ohrožené druhy byl „značným důvodem k obavám“. Společnost studovala záznamy 964 koček v přibližně 600 domácnostech během pětiměsíčního období – během kterých kočky zabily více než 80 miliónů myší v Británii. Průzkum zjistil, že nejoblíbenější kořistí jsou myši (4 196 zabitých), následováni hraboši (1 949 zabitých) a rejsky (946 zabitých).

To znamená, že kočky zabily více než 80 miliónů myší v Británii. Také lovily větší savce včetně velkého množství králíků, lasic a veverek. Zabily ale pouze malé množství krys (podle průzkumu 162), což je způsobeno pravděpodobně tím, že ty jsou samy o sobě nebezpečné a útočné. Kočky také útočí na netopýry, kteří se velmi pomalu reprodukují, a ročně jich v celé zemi zabijí okolo 230 tisíc.

Přečtěte si také:  Váš miláček nebo vaše zahrada?

Také intenzivně lovily ptáky, kterých bylo během průzkumu zabito 3 383. Nejpopulárnějšími byli vrabci domácí, poté sýkorka, modřinka, kos, špaček, drozd či červenka. Poslední položkou na jídelníčku byli žáby, ropuchy, čolci, ještěrky a slepýši. Jak průzkum ukázal, největšími zabijáky byly dvouleté kočky, ačkoli někteří z nejlepších lovců byly i osmi či devítileté.

Předseda Mammal Society profesor Stephen Harris řekl, že majitelé koček by měli v noci držet své mazlíčky doma, aby zajistili budoucnost britské divočiny. Uvedl, že tento průzkum poskytl jasné údaje o hrozbách, které představují kočky britským populacím ostatních zvířat. Pan Woods, který je současně místopředsedou společnosti, dodal: Ačkoli je nepravděpodobné, že samotné kočky způsobí ohrožení některého druhu v Británii, pro ty, kteří jsou již pod tlakem z jiných důvodů (drozdi, myši, užovky či slepýši), mohou kočky jen tento proces uspíšit.

Kočky se mohou každou noc pohybovat až 1 km (více než půl míle) a jejich teritorium má rozlohu 28 hektarů.  „Je to obzvlášť špatné, pokud máte domy postavené na okraji měst podél krajiny, poblíž biotopů mnoha ohrožených druhů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..