Proč velcí psi nežijí tak dlouho, jako jejich menší protějšky

Obecně platí, že větší zvířata mají tendenci se dožívat déle než menší tvorové. V psí říši je to ale bohužel úplně naopak. Proč tomu tak je? Vědci se po celá léta snažili tomuto faktu přijít na kloub. Studie ukázaly, že větší zvířata jsou pomalejší, a proto vydávají ze sebe při pohybu více energie a úsilí. Pokud bychom šli do čísel, malá plemena psů mohou žít 12-14 let, větší plemena pouhých 8-10 let. Obří plemena mají i kratší délky života, což je 5-8 roků.

Zrychlený růst

Právě zrychlený růst u větších psů přispívá k jejich kratšímu životu, protože s rychlejším tempem růstu souvisí zvýšená činnost volných radikálů – výsledkem je, že větší psi trpí více chorobami a nemocemi než ti menší.

Velcí psi stárnou rychleji

Tato studie je bohužel pravdivá. Nicméně skutečnost, že velcí psi stárnou rychleji, není jediným důvodem jejich kratší délky života, protože větší psi také trpí zvýšeným množstvím zdravotních problémů než jejich menší protějšky. Mezi tyto zdravotní problémy patří např. gastrointestinální a muskuloskeletální onemocnění nebo náchylnost k nádorům, které jsou s rychlým růstem spojeny.

 

dog, puppy, pet
Proč velcí psi nežijí tak dlouho, jako jejich menší protějšky

Co dělat pro velkého mazlíčka

Pokud vlastníte velkého psa, měli byste s přibýváním let soustředit pozornost na jeho hmotnost. Pokud je pejsek obézní, je situace ještě horší, protože jsou jeho klouby více zatěžovány přílišnou váhou, a to problém jen umocňuje. Velmi důležité je také docházet na pravidelné kontroly k veterináři. Podchytnutí jakékoli nemoci v počátku znamená, že má hafík šanci léčit svůj stav dříve, než eskaluje do něčeho, co by mohlo mít fatální následky.

Přečtěte si také:  Váš miláček nebo vaše zahrada?

Kontrola zubů

Váš čtyřnohý přítel nemá ten komfort, aby stoupl k umyvadlu s kartáčkem a každý večer si čistil chrup. Je tedy na vás, abyste pozor na jejich zoubky dávali vy. Pokud tomu tak nebude, zubní trable mohou pejskovi přivést mnoho vážných a bolestivých stavů při pojídání jídel a různých pamlsků, kterým se mu od vás dostává. Proto je důležité docházet na kontroly zubního kamene k vašemu veterináři. Jako prevenci vzniku zubního onemocnění můžete používat některé z doplňků či speciálních krmiv. Například krmivo Eukanuba nyní nabízí ve všech svých granulích prevenci proti vzniku zubního kamene.

Fakt o relativně krátkém životu větších pejsků by vás neměl vůbec odradit od jeho pořizování. Pejsci dělají radost, jsou to naši parťáci, přátelé, členové rodiny. A vy, jako jejich majitelé, byste měli zvýšenou dbalost o jeho zdraví brát jako samozřejmost již při jeho pořizování. Nepodceňujte tedy návštěvy veterináře pouze z úsporných důvodů. Pejsek se vám za to jistě odmění:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..