Váš miláček nebo vaše zahrada?

Nemusíte mít sami vlastního miláčka, aby se čas od času na vaší zahradě nějaký objevil. Svět pro ně představuje jedno velké hřiště a naneštěstí pro vás nekončí vaším plotem. Ale nebojte se, můžete mít nádhernou zahradu a při tom se nerozčilovat.

Fido nebo zahrada, kdo z nich? Ustlal si Fido ve vašem záhonu? Pak nečekejte, že se kdy rozhodne dělit se s ním s květinami. Při sazbě nových květin buďte zvlášť opatrní na vyhlídková místa, čůrací místečka a vůbec místa, která si váš miláček oblíbil.

Jestliže se chcete ušetřit dalších zbytečných ztrát času a trápení tak v žádném případě nezasazujte drahé květiny tam, kde si každé ráno odlehčuje. Nápomocné mohou být i vytvořené cestičky, vašeho miláčka to tak zdrží tvořit si své vlastní. Těmito malými kompromisy se zbavíte problémů v budoucnosti.

Dokáže se „stará“ zahrada vyrovnat novému psovi?

Zvířata mohou být vytrénovaná k tomu, aby se vyhýbala záhonům, a to bez jakéhokoli hubování či nadávek. Když se rozčílíme, naši miláčci jsou zmatení; mají raději pozitivní a povzbuzující slova než hanlivá a nadávky. Když jsem trénoval svého psa, ohraničil jsem všechny záhony. Můžete použít například prosté cihly, kostky, sadové dřevo či nízké dekorativní oplocení. Rozvinul jsem obecnou filozofii, totiž, že aby pes překročil oplocení, musí vyvinout více energie než obyčejně, přijatelnější pro něj tedy bude zůstat na cestě.

Když přece jenom oplocení překročí, zakřičím „Místo!“. Jakmile vás zvíře poslechne a opustí svojí dosavadní „postel“, oceňte to a pochvalte ho. Jestliže však váš miláček neustoupí, vlastními silami ho přesuňte do neutrálního prostředí (pro ty z vás, kteří mají dánskou dogu, se omlouvám za menší problémy ). Nikdy se však nehoňte se svým psem, domníval by se, že si chcete hrát a to by byl konec pro vaše květiny.

Přečtěte si také:  BARF strava pro psy jako přírodní a zdravá volba

Kočky

Na druhou stranu kočky představují docela jiný příběh. Daleko více a častěji ignorují vaše příkazy, představují doslova hrozbu pro vaši zadní zahradu a neváhají použít váš kompost jako vlastní záchod. Nejlepším tipem pro okouzlující zahradu je dokázat udržet kočku uvnitř vašeho domu.

Představuje-li váš problém sousedova kočka, navrhuji staré dobré „kvičení“. Nemám na mysli běhat za ní a pištět jako prase, což by mimochodem možná také pomohlo. Věřte nebo ne, mnoho měst v Americe má zákony vztahující se na vodění koček vodítkem. Protože kočka může skutečně působit nemalé potíže, některá města prosazují držení koček uvnitř bytu jejich pečovatele. Požádejte tedy svého souseda, zda by nemohl i on dohlédnout na svoji kočku. Pakli-že nejste jeden z těch, kdo chce vyvolat větší spor (třeba i soudní), pak čtěte následující tipy, které vás zbaví cizích koček nebo se alespoň vaše zahrada stane jedním z nejmíň oblíbených míst pro nepříznivé vetřelce.

Neobvyklý, ale mírumilovný způsob

Zkuste pokropit kočku trochou vody. Nainstalujte detektor pohybu na rozprašovač, což vám mimo jiné pomůže i před zloději okrasných květin. Jinými zastrašujícími prostředky je prášek či oranžové pilulky rozmístěné podél vaší zahrady. A zvířecí repelenty zakoupené v místním obchůdku. Účinné je také zasazování květin blízko sebe, minimalizujete potenciální ložní místa. Pravidelné uklízení bobků navíc pomůže před sváděním ke stejné činnosti ostatní kočky.

Jako každý jiný vztah, vyžaduje i tento jistou míru kompromisů. Jste-li stejní jako já, tak pak pro vás znamená váš miláček jistě více než vaše zahrada … nebo alespoň stejně .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..