Zpěvné ptactvo dokáže být velmi prospěšné

Do každé zahrady patří zpěvné ptactvo. Nejenže přes den krásně ptáci prozpěvují, ale též udržují biologickou rovnováhu zahrad tím, že loví pro svá mláďata i pro sebe škodlivý hmyz, který není u nás v zahradě moc vítán, majíce jej za potravu.

Aby ptáci dělali svou službu – malí, ale užiteční

Mezi takovéto ptáky patří kupříkladu: mlynařík, rehek, linduška, pěnice, pěnkava, pěvuška, budníček, bramborníček, brhlík, bělořit, drozd, dlask, ťuhýk, konipas, konopka, kos, králíček, čížek, červenka, sýkora, sedmihlásek, stehlík, strnad, střízlík, skřivan, zvonek, zvonohlík, šoupálek, chocholouš, hýl. Do přírody patří i vrabec polní a vrabec domácí.

Nezapomínejme proto, nechávat v blízkosti zahrad duté kmeny s otvory, husté keře pro hnízdění a vyvěšujme udělané budky pro ptáky. Vždy však dbejme u budek, aby se k nim nedostala škodná – dravci a nedejbože šelmy – to jest především kočky, kuny, toulaví psi. U lesa ptačí vajíčka nebo mladé můžou spořádat i hadi. Budky by měly být v suchu a chráněny. Ani po vylétnutí z hnízd nemají ptáčata vyhráno a jsou zranitelní, rodiče o ně dále dbají a krmí je, avšak rychle spějí k samostatnosti.

Někteří ptáci vyvedou i více generací ročně. Tam, kde by nám naopak mohli ptáci hrabat, zejména ve vlhké zalévané půdě či květináčích, můžeme umístit síťku. Ta nám bude zároveň bránit většímu výparu vody a poroste pod ní méně plevele. Sítě umístíme i tam, kde by nám ptáci mohli očesat ovoce za nás (například špačci obecní).

Přečtěte si také:  Šumavský bizon - Botanická zahrada Prášily
Kreutzfelder / Pixabay

Vlaštovky i jiřičky pozná téměř každý

Na starých stodolách a skalách si svá hnízda stavějí jiřičky a vlaštovky, které snadno rozeznáme nejen dle typu hnízda, ale i pomocí dlouhých zadních per a červené náprsenky u vlaštovek, ani ony by nám neměly vadit na těchto místech. Vodní ptáci (čápi, volavky apod.) jsou skupinou, kde někteří loví nejen ryby, ale třeba i obojživelníky či drobné hlodavce. Dravci (orel, ostříž, raroh, luňák, jestřáb, poštolka, káně, krahujec, sokol nebo noční dravci kterak: puštík, kalous, kulíšek, výr, sýček, sova) nám v přírodě udržují též rovnováhu, lovem především hlodavců, ale též jejich příbuzných malých ptáků. Tam kde se zabydlí ve městech a aglomeracích se razantně sníží počet holubů a hlodavců.

Zahrada nebude statická, ale budou jí prolétávat zpívající ptáci. Ptáci jsou příbuzní dávných dinosaurů, stejně jako oni staví hnízda, ale musí mít k tomu příležitost, kterou jim můžeme poskytnout. Nezasahujme příliš do vztahů přírody, kterým nerozumíme. Vyhubením jednoho druhu, může nastat řetězová reakce, která může poškodit nejen přírodu, ale i člověka samotného. Dejme prostor přírodě a jejímu vývoji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..