Chraňte svého mazlíčka před klíšťaty

Blechy a klíšťata znepříjemňují život nejen zvířecím mazlíčkům ale i jejich majitelům. Když si pes či kočka přinesou domů blechy, je to velmi nepříjemné. Zvláště pokud žijí s lidmi v bytě či uvnitř domu. V případě klíšťat to platí snad dvojnásob. Je totiž nutné klíště z kůže vytáhnout. Naštěstí ale existují účinné způsoby, jak zvířata proti parazitům chránit a předcházet tak jejich výskytu.

Jak chránit psy a kočky proti parazitům?

Říká se, že blecha psí na člověka nejde. Není to však tak úplně pravda. Zvířecí blechy opravdu nemají moc důvodů proč přejít na člověka, avšak když se přemnoží, nepohrdnou ani jím. Bleší vajíčka a larvy se navíc na srsti neudrží, takže dokáží velmi rychle zamořit byt. Jelikož jsou i blechy přenašeči lymské boreliózy či encefalitidy, je opravdu důležité se jim vyhnout velkým obloukem. Pokud už k tomu dojde a zvíře tyto nepříjemné nájemníky domů donese, okamžitě zahajte odblešeni. Většina lidí sáhne po šampónech. Účinné jsou také spreje či pipety za krk.

Nejlepší však bude, pokud zvíře parazity domů vůbec nepřinese. Je teda potřeba pořídit si přípravky, které parazity odpuzují. Vybrat si můžete mezi už zmíněnými pipetami, repelentními antiparazitními obojky nebo tabletami. Pipety obsahují malé množství tekutiny, které se po odlomení konce pipety vymačká a vetře do kohoutku zvířete. Na tomto místě si zvíře přípravek neslízne.

Pipeta versus obojek

Repelentní obojek proti klíšťatům a proti blechám se dává kolem krku jako klasický obojek. Oproti pipetě, která vydrží zhruba měsíc, má obojek mnohem delší životnost. Udává se až osm měsíců. I když je vstupní investice u obojku vyšší, nakonec se vyplatí, protože déle vydrží.  Také účinky bývají obecně lepší.

Přečtěte si také:  Rozmazlujte pokojové květiny

Zvláště u koček se majitelé bojí, že by se mohly za obojek někde zachytit a v nejhorším případě se i uškrtit. Obojky jsou však navrženy tak, že se nezapínají, jen se kolem krku kočky obtočí. V případě, že by se zachytila např. o větev, obojek se uvolní. To že je obojek možné ztratit je však jeho nevýhodou.

Nevýhodou obojku je i to, že ne každý domácí mazlíček je schopný obojek nosit. Tento problém se samozřejmě týká zejména koček. Existují takové, které obojek za žádnou cenu nesnesou. V takovém případě jsou pipety určitě velmi dobrým řešením. Výhodou pipety je také to, že je vhodná i pro štěňata a koťata, navíc nezapáchá. Některé obojky trochu zapáchají. To může být zvláště u zvířat žijících v bytě či domě problém.

V případě dlouhosrstých plemen psů a koček doporučujeme používat obojek. Pipeta by nemusela mít požadované účinky.

Relativní novinkou jsou také preventivní tablety proti blechám. Účinkují cca jeden měsíc a jejich výhodou je, že nehrozí podráždění kůže a pes se může koupat bez omezení.

Každý druh přípravku proti zvířecím parazitům má své výhody a také své nevýhody. Je na každém, aby zvážil, co je pro jeho mazlíčka nejlepší. Zda zvítězí pořizovací cena, způsob aplikace nebo doba, po kterou přípravek vydrží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..