Jak odnaučit psa počůrávání

Taky vám přijde povědomý tento scénář? Přijdete domů po dlouhém dni v práci a váš huňatý přítel běží směrem k vám, vrtící ocáskem a v tváři má takový ten výraz vyjadřující radost. Hladíte si ho, pozdravíte a náhle ucítíte teplý pocit na vašich botách. Podíváte se dolů a vidíte, jak se pod pejskem blyští loužička. Pokud vám tato scéna přijde až příliš známá, možná vás bude zajímat, jak takový problém řešit.

Zjistěte, co může být příčinou močení

Pokud váš pes takto nemočil již dříve, měli byste dát na jistotu a navštívit svého veterináře, aby vyloučil jakékoliv zdravotní příčiny. Infekce močových cest, močové kameny a diabetes jsou jedny z běžných příčin močových problémů u psů. K inkontinenci dochází také vlivem stresu, operačními zásahy do organismu, nebo na sklonku života. V takovém případě můžeme doporučit i tzv. psí pleny.

Při jakých příležitostech se pejsek počůrá

V mnoha případech se to stává, když přijdete z práce a pejsek nemůže svou neřest ovládnout záchvěvy pocitů štěstí. Někteří psi se počůrají třeba i při příchodů hostů do bytu nebo při setkání s lidmi na ulici. Toto chování je obyčejně vídáno u štěňat přibližně do 6 měsíců věku. Pes se tím snaží dokázat svou podřízenost. V žádném případě byste neměli psa trestat tím, že mu vymácháte čenich v jeho loužičce, akorát by se dostal do stresu a vám se také asi neuleví.

Přečtěte si také:  Proč velcí psi nežijí tak dlouho, jako jejich menší protějšky

Pokud je počurávání pouze psychického rázu a je způsobováno jeho radostí, měli byste snížit pejskovo vzrušení. Je to jistě kruté, ale pokud je velmi šťastný, když přijdete domů, snažte se ho pozdravit chladněji, méně na něj mluvit a jak máme my milující páníčci v oblibě – přestaňte šišlat. Tento psí „rituál“ by měl s postupem věku vymizet, ale nějaký čas to potrvá, než se pejsek naučí. Pokud stále objevujete loužičky, psa jistě netýrejte a jeho výtvor beze slova ukliďte. Poté ho zkuste rozptýlit nějakou hračkou nebo tréninkem, nikoliv pamlskem – pejsek by si mohl zafixovat, že čůrat doma se smí.

Je pár věcí, které můžete ovlivnit, abyste přestali nacházet po bytě četná mokrá „překvapení“. Měli byste mu ukázat, co je správné. Pejskův majitel by měl být v takovém případě velmi trpělivý a věnovat mu více času. Veškeré změny a úkony, které jsou pro psa nové, by měly být prováděny postupně, aby si zvykl a všechny si zapamatoval.

white and brown Beagle
Jak odnaučit psa počůrávání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..