Jak se zbavit blech u psů? Poradíme vám s odblešením

Jaro již přišlo a léto se kvapem blíží. Teplé počasí přinutilo vykouknout na svět spoustu nepříliš oblíbeného hmyzu, jako jsou klíšťata, komáři, pijáci, blechy a další paraziti.

Tyhle drobné malé potvůrky jsou u našich chlupatých psích mazlíčků věčný problém. Všichni máme rádi své miláčky v posteli nebo na gauči. Což s bleškami dost dobře nejde. Zvláště, když máte doma malé dětičky, které si s pejsky hrají dennodenně.

Otázky typu „Jak se jich účinně zbavit? Jaké antiparazitní přípravky použít? Jak často aplikovat odblešení? S kým se poradit? Jak provést prevenci?“ vám zodpovíme.

Jak poznáte, že má váš pejsek blechy?

Nejprve důkladně prohlédněte jeho kožich. Jestliže se vaše podezření potvrdí, přejížděním proti srsti uvidíte rychle se pohybující drobné blešky nebo jejich trus. Nejvíce jich bývá nastěhovaných na zádech nebo místech, která jsou k drbání těžko dostupná. Další fází, jestliže najdete bleší trus, je vzít si do ruky vatový tamponek, papírový ubrousek nebo něco podobného a navlhčíte jej. Poté jej přiložte na místo objevení trusu a jemně třete. Jestliže objevíte hnědočervenou skvrnku, došlo nepochybně k zablešení.

Zablešeného pejska musíte rychle zbavit dospělých bleších jedinců, jejich drobečků a vše co k nim patří. Můžete si vybrat vám nejpříjemnější způsob odblešení či vyzkoušet všechny. Existují 3 nejčastější způsoby jak dosáhnout zbavení se těchto nevítaných parazitů. Koupel, zásyp a postřik.

Všechny úkony můžete provádět dohromady. Zároveň jsou sloužící i jako prevence, která by se měla provádět pravidelně, abyste zamezili nezvaným hostům upíjení krve vašich pejsků. Co se týká jednotlivých výrobků – kontaktujte vašeho veterináře, který vám poradí dle jeho dobrých zkušeností.

Přečtěte si také:  Při výběru psa zapojte srdce i rozum

Neméně důležitou součástí, je také volit správné odblešení dle stáří vašeho pejska.

  • Štěňatům jsou doporučena zejména výrobky z řad Frontline, Bolfo. Možností jsou samozřejmě i obojky proti blechám, ale nejsou pro rychlý účinek. Postupně se z nich uvolňují látky, takže chvíli potrvá, než začne působit.
  • Pro štěňata starší 3 měsíců už máte širší možnosti, jak se těch malých potvor zbavit.
  • Dospělí a zdraví psi mají výhodu, že na nich je možno aplikovat v podstatě cokoli. Můžete vybírat z různých sprejů, zásypů a koupelí jak je již uvedeno výše.

Shrnuli jsme si, jak poznáte, zda pejsek má či nemá blechy, jak se jich účinně zbavit, ale ne vždy je to jen o blechách. Mnohdy s nimi souvisí i další problémy jako je psí tasemnice, kterou můžou vyvolat někteří dospělí jedinci. Dochází k tomu nejčastěji, jestliže si nakaženou blechu pes ze srsti vykousne a pozře ji. Pak přichází vhodná chvíle na odčervení. Veškeré výše zmíněné problémy máte možnost konzultovat se svým veterinářem, který vám přesně poví, co a jak udělat. Nebo se vám o mazlíčka postará osobně.

Zbavením psa blech to nekončí

Tím, že zbavíte vašeho chlupatého přítele blech a jiných parazitů, ještě veškerá práce nekončí. Je třeba vyčistit také prostředí, ve kterém společně s pejskem žijete. Opět máte více možností, buď chemickou cestou jako jsou různé postřiky nebo uklidíte a vytřete prostředí vhodnými preparáty a přípravky.

Dále byste samozřejmě neměli zapomínat na velmi důležitou prevenci, jako je například výše zmíněný obojek proti blechám. Jedna dobrá rada nad zlato – co je určeno psům nedávejte nikdy kočkám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..