Ptačí restaurace aneb pečujeme o venkovní ptactvo

Jakmile se začnou snášet první sněhové vločky, každý z nás přemýšlí, jaká ta letošní zima bude. Jestli máme dost dříví na zimu, správně zateplený dům či dobře utěsněná okna. Ať už na chalupě nebo doma. Ale o čem tak mohou přemýšlet ptáčkové? Jejich největší starostí je, kde sehnat potravu! Pole a louky jsou zasněžené, larvy a červíci schovaní hluboko pod zemí. Právě v ten čas bychom měli myslet i na ně! Vždyť to oni nám zpříjemňovali ranní vstávání svým zpěvem a švitořením! Usnadněme jim tedy přečkat tuhou zimu tím, že pro ně přichystáme krmítko plné potravy!

Jak vybrat správné krmítko?

Důležitá pro krmítko je stříška,která zabraňuje tomu,aby do něj pršelo nebo napadal sníh. Nesmíte zapomenout, že suché plody nasáknou vodu a krmivo se pak rychle kazí. Barva by měla být co nejjednotnější a hlavně přírodní. Ptáci se totiž křiklavých nátěrů bojí.

Krmítko by mělo být také co nejjednodušší. Nejvhodnější jsou ta, která připomínají zmenšeninu domu. Pokud své krmítko hodláte umístit třeba na chatě, kam nejezdíte pravidelně, bude nejlepší, když zvolíte krmítko se zásobníkem, které se samo postará o stálý přísun potravy.

Přečtěte si také:  Návrat velkých šelem do české přírody
Jak vybrat správné krmítko?
Jak vybrat správné krmítko?

Důležitá je i čistota v krmítku

V krmítku je důležité potravu stále doplňovat, ale je rovněž důležité jej pravidelně čistit. Postačí vám k tomu smetáček a lopatka. Nesmíte to s množstvím krmiva přehánět, jinak by mohlo začít hnít a ptáčkům jen ublížit.

Hledáme vhodné umístění

Krmítko by mělo být na volném prostranství alespoň 3-4 metry od nejbližšího stromu či keře. Ideálně ve výšce alespoň 1,5 metru. Největším nepřítelem ptáků jsou kočky, proto bychom jej měli umístit na tenké větve stromů nebo na hladký kůl, po kterém kočka nedokáže vyšplhat. Také můžete krmítko pověsit na balkon nebo na okno.

Není krmení jako krmení

Naprosto nevhodným krmením pro ptáky jsou zbytky lidských jídel. Způsobují jim zažívací potíže a může to skončit dokonce smrtí!

Potrava ptáčků by měla být pestrá, neboť vaše krmítko nebude navštěvovat pouze jeden druh. A nezapomeňte také na hmyzožravé ptáky (sýkorky), pro které by měly být připraveny kousky masa nebo loje či lojových koulí se semínky.

analogicus / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..