Jak vycvičit kočku

Mnoho lidí tvrdí, že kočky se nedají vycvičit, ale to je pouhý mýtus. Kočky jsou velmi inteligentní stvoření a mohou se toho spoustu naučit, pokud na to jdete tím správným způsobem. Základem je kočku nijak nestresovat, nekřičet na ni, ale naopak ji chválit, pokud se jí něco daří a dělá to, co jste si přáli.

To, že psi se většinou trénují snadněji než kočičí mazlíčci, neznamená, že by kočky byly méně chytré. Psi jsou však od přírody společenská zvířata žijící v tlupách a mají touhu se zavděčit vůdci této tlupy, což je doma páníček nebo panička. Kočky jsou oproti psům nezávislejší, a potřebují proto jiné podněty, aby se naučily nové věci.

Základy výcviku koček

Důslednost! Je zásadní, abyste byli ve svých pravidlech a zákazech důslední, tedy neměnili je každý druhý den. Pokud například nechcete, aby vám kočka lezla po jídelním stole, sundejte ji pokaždé, když ji tam načapáte. Když ji tam někdy necháte a někdy ji naopak zuřivě sundáváte, kočka z toho bude zmatená.

Odměňujte

Kočka se nejlépe novým věcem naučí, pokud ji za danou činnost odměníte. Kočky se něco naučí, pokud mají dojem, že jim je tato aktivita nějak prospěšná. Nebudou vás poslouchat jen proto, aby vás potěšily (jako pes), potřebují dodatečnou motivaci ideálně v podobě jejich oblíbeného pamlsku.

cat, flower, kitten

Kočku nebijte

Kočky na agresivní chování či křičení reagují velmi negativně. Bití je s největší pravděpodobností jen vystresuje, takže pak už neposlechnou vůbec a mohou se u nich navíc vyskytnout další problémy, např. močení po domě atd.

Co dělat, když jsou kočky neposlušné

Už bylo zmíněno, že křičet nebo kočku dokonce bít k ničemu nebude. Pokud kočka například pořád skáče na kuchyňskou linku, zkuste ji jednoduše pokaždé sundat a případně trochu zvýšit hlas. Jestli to ani po čase nepomůže, můžete kočku postříkat troškou vody.

Přečtěte si také:  Chraňte svého mazlíčka před klíšťaty

Je-li kočka neposedná a tropí neplechu, je dost možné, že se zkrátka nudí a má přebytek energie. S kočkami, obzvláště pak s těmi, které nemají přístup ven, je nutné si pravidelně hrát. Zajistěte jim dostatek různých hraček – provázků, míčků, vycpaných myší atd. Kočka to velmi ocení a zároveň při hře vybije energii, takže potom bude v klidu.

cat, nature, tabby

Může se kočka naučit chodit na vodítku

Ano, může. Je však nutné podotknout, že ne každá kočka bude ráda nebo alespoň ochotně chodit na vodítku. Je k tomu navíc potřeba trpělivý výcvik. Prodávají se speciální vodítka pro kočky, které mají podobu určitého postroje, ovázaného kolem přední části těla kočky. Pouhé vodítko připevněné k obojku u koček nestačí. Jakmile máte doma vodítko, zkuste ho na kočku každý na chvíli připevnit. To dělejte alespoň týden, dokud si kočka na postroj nezvykne. Poté můžete pomalu zkoušet chodit po domě či po zahradě a až po čase vyrazte ven. Zkuste se vyhnout oblastem s hodně psi a lidmi. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že budete určovat kam a jakým tempem se půjde. Na procházce s kočkou je velitelem kočka.

Jaké vybavení kočka potřebuje

Kočičí záchod. Je nutné záchod umístit na dobře přístupné místo, co nejdále od kočičích misek s jídlem a pitím. Koťata se učí na záchod chodit přímo od kočičí mámy, takže vaše koťátko už by nemělo mít s užíváním záchodu žádný problém.

Vlastní misky na jídlo a pití

Místo ke spaní

I když většina koček bude spát tam, kde se jim zrovna zachce, je dobré pro ně mít vyhrazené speciální místečko.

Škrábadlo

Kočky si od přírody brousí drápy. Je to instinktivní chování, ke kterému bude vždy docházet. Abyste se vyhnuli poničeném nábytku, kupte kočce pěkné škrabadlo a odměňujte ji, když si bude drápky brousit právě na něm.

Hračky

Kočky se musí vybouřit, aby byly dobrými společníky. Když budou znuděné, budou neposedné a asi i otravné.

cat, face, eyes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..