Očkování u koček – co, kdy, jak a proč

Každý majitel psa ví, že musí každoročně zajít na veterinu a nechat svého miláčka naočkovat minimálně proti vzteklině. Ale co majitelé koček? Víte, proti čemu a kdy nechat kočku očkovat?

Minimální věk pro první vakcinaci koťat je kolem 8. -12. týdne věku. Je to doba, ve které klesají mateřské protilátky v těle koťat a začíná se aktivovat v tělíčku koťat vlastní imunologická odpověď. Jedna vakcína ale nestačí, je potřeba další, v pořadí druhá vakcína, která by měla být od první vzdálená asi 3-4 týdny, a potom každoroční revakcinace.

Vir, který způsobuje kalicivirózu, známější spíše jako „kočičí rýmu“ má několik kmenu, takže i u navakcinované kočky se můžeme setkat s mírnou formou tohoto onemocnění. Mohou se tedy objevit mírné výtoky z očí, nosu. U nevakcinovaných zvířat je typickým projevem nechutenství, malátnost a vřídky na nose a špičce jazyka a zánět tlamy, často je toto onemocnění doprovázeno horečkou.

Čemu všemu zabrání očkování u koček?

Další onemocnění, proti kterému se nechá očkovat a spadá též do komplexního názvu „kočičí rýma“ je herpesviróza. Tento vir se umí schovat a aktivuje se při nějakém oslabení. Očkování nezabrání onemocnění, ale zmírní příznaky a to je obzvlášť důležité pro malá koťata nebo staré oslabené kočky.

Přečtěte si také:  Kočky ročně zabijí stovky milionů jiných zvířat

Kočičí mor neboli panleukopenie koček je velmi nebezpečné onemocnění koťat, které se projeví hlavně krvavým průjmem, zvracením a následně dochází k úhynu díky otravě krve. Vir můžete donést domů i na svém oblečení nebo obuvi, pokud se objevuje někde ve vašem prostředí, a proto je velmi dobré nechat očkovat i kočky, které žijí v bytě a celý svůj život nevytáhnou packy z bytu.

Kočičí virová leukémie a kočičí virová imunodeficience je důrazně doporučována hlavně u outdoorových koček, protože se přenáší slinami, krví, exkrety a sekrety. Takže hodně rizikovou skupinou jsou kocouři, kteří se rvou. Jestli proti těmto onemocněním vakcinovat kočky, které jsou striktně indoor záleží na majiteli.

Výstavní kočky se nechávají vakcinovat proti chlamidióze, neboť na výstavách je vysoké riziko přenosu a nakažení. První vakcinace proběhne ve stáří 9 týdnů, po 3-4 týdnech následuje přeočkování, a po potom pravidelně roční revakcinace.

Existují i země, do kterých můžete s kočkou vycestovat pouze tedy, je-li očkována proti vzteklině. I když Česká republika je oficiálně země prostá vztekliny, nikdo nikdy neví, kdy se k nám zatoulá nějaké zvíře se vzteklinou z okolních států – přeci jenom, zvířata moc na hranice států nekoukají – a dojde k nakažení nějaké outdoorové kočky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..