Stafordšírský bulteriér aneb Amorek psího světa 

Určitě už jste slyšeli o “bojových” nebo takzvaných “bull” plemenech. Někteří je milují, jiní se jich bojí. Co vlastně znamenají ona “bojová plemena” a jaká je jejich skutečná povaha? Dnes se konkrétně zaměříme na jedno z nich a to Stafordšírského bulteriéra.

Stafordšírský bulteriér – aréna jim byla domovem

Spousta lidí se domnívá, že jsou nebezpečná, agresivní a velice těžká na výchovu. Dokonce i někteří z řad pejskařů. Zkušený kynolog vám ovšem řekne, že bojová plemena neexistují. Dříve se tento pojem používal pro rasy psů, které se využívaly k psím zápasům. Dnes ho často slyšíte od médií v případech útoků psa na člověka, kdy ani nemusí být aktérem jedno z bull plemen. Tak jak to vlastně je?

Psům, kteří byli určeni k zápasům, byla vštěpována nesnášenlivost k ostatním zápasníkům. Naopak vůči lidem měli velice přátelský vztah a respekt. Majitelé si při před zápasem psa předávali ke kontrole, zda na sobě nemají jed, nebo jinou skrytou výhodu. Bylo tedy nepřípustné aby zápasník zaútočil na člověka, takoví psi bývali rovnou usmrceni. V dnešní době jsou ve většině zemí psí zápasy zakázané a bull plemena se stali jedinečnými společníky.

Stafbulí úsměv

“Nejúžasnější psi na světě.”, “Jejich povaha se nedá popsat, to se musí zažít.”, “Jedineční parťáci s velkým srdcem.”, “Moje dcera našeho pejska miluje, nedají bez sebe ani ránu,” takto mluví o stafordšírském bulteriérovi jejich majitelé. Stafbulové jsou již několik let považováni za jedny z nejlepších psů do rodiny a hlavně k dětem. Jsou k nim neobvykle laskaví a trpěliví. Ovšem žádný pes jakéhokoli plemene nesmí zůstat s dítětem bez dozoru. Nezáleží na tom, jak moc dobře je vychovaný.

O stafbulících se obecně ví, že se dokáží přizpůsobit pánovi, a tak jedni jsou sportovně velice zdatní a jiní jsou gaučoví povaleči. Jak už z předchozího textu vyplývá, jsou velice fixováni na svou rodinu a snaží se jim co nejvíce zavděčit. Proto jejich výchova není tolik náročná, i když umí být občas tvrdohlaví. Stačí se obrnit trpělivostí a důsledností a máte jistotu skvělého parťáka do dalších let. S tělesnými tresty u nich nikdy nepochodíte, naopak můžete svému psímu kamarádovi udělat šrám na duši. Pro toto plemeno je také typický jejich “úsměv”, díky kterému jsou známí.

Přečtěte si také:  Dítě a pes

Co lidé často ocení je, že příliš neštěkají, nemají silné lovecké instinkty a jejich velikost je ideální do bytu. Hlídače z nich ve většině případů neuděláte, za to máte jistotu hřejivého polštářku pod peřinu. Ačkoli je to velmi moderní plemeno posledních let, majitelům chovných stanic se daří pejsky udržet povětšinou zdravé. Velkou zásluhu na tom mají povinné zdravotní testy, ale spousta chovatelů dělá testy navíc. Proto je vhodné si pečlivě vybírat chovatelskou stanici, ze které chcete štěně. Zvláštností u stafordšírských bulteriérů je, že jako jediné plemeno na světě má vlastní znak.

Je tedy Stafordšírský bulteriér dokonalým psem?

Na první pohled vypadá jako naprosto dokonalé plemeno pro každého, ale je pár věcí, na které si člověk musí dát pozor. Určitě by si jej neměl pořizovat nikdo, kdo chce mít hlídače, nebo psa na celoroční pobyt venku. Psi takto odstřihnutí od hlavního dění v rodině strádají a často trpí.

Důležitá věc, se kterou musí každý majitel počítat je, že v sobě mají pořád část své minulosti, a tak se nemusí snést s ostatními psy a je téměř jisté, že po dospívání k nim budou spíše rezervovaní. Většinou je sami nenapadnou, ale velice snadno se dají vyprovokovat. Jsou to psi, kteří milují lidi a jsou pro ně přednější než vlastní druh. Proto je důležitá důkladná socializace a výchova. 

Pokud vás zajímá, jak má správný jedinec vypadat a něco víc z jejich historie, najdete informace ve standardu FCI. Není pochyb, že si najdou ještě spoustu nových obdivovatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..